Neapolské přátelství

by - července 13, 2017

Kdo má na svědomí pseudonym Elena Ferrante zůstává veřejnosti doposud neochvějnou záhadou, neboť autorka sebe samu zahaluje do neproniknutelných hávů tajemna, nemůžeme tedy s jistotou říci, zdali okouzlující díla produkuje žena, muž, či kolektiv autorů. Avšak jedno vám mohu sdělit s křišťálově čistým svědomím, k literárnímu zážitku není znalost spisovatelčiny tváře nutná, ona sama ji otiskne mezi stránky něžností vlastní ruky, na čtenáře tak dýchá svou přítomností každou větou, každým jednotlivým slovem, písmenem, čárkou i tečkou. 

Větrným proudem času spočíváme v padesátých letech dvacátého století, časech náležících prvoplánově mužské dominanci, potlačovaným ženám a násilí, absencí růžových brýlí hledíme na realistický svět, kde křivdy, zločin, ba i vraždy, znamenají pro obyvatele místní neapolské čtvrti Luzzatti denní chléb, z něhož ač snažně, mnohdy však marně, hledají cestu ven. Tento příběh ale nepojednává o surové nespravedlnosti života ovlivňovaného špatně vystavěnou společností a přestože jej vypravěčka trojrozměrně přenáší na pozadí sítnice bez sebemenšího ostychu, slouží naopak jako atmosférická kulisa při líčení hlubokého dívčího přátelství, jež eskaluje nekončícími boji o pomyslné první místo.

Retrospektivní vyprávění ústy zestárlé Eleny příběhu propůjčuje takřka sépiový nádech, veškeré prostředky autorčina libozvučného jazyka na mne jednoduše působily atmosférou popraskaných analogových fotografií, jako by samotná průvodkyně dějem rozevřela jemnými pavučinami ověnčený album a každou jednotlivou bytost v něm po dobu četby uzamkla. Autorčina pozoruhodná schopnost zformulovat polapené myšlenky v uchvacující řádky z ní činí kouzelnici čarující mocnou zbraní – slovy.
Elenino dětství ovlivňuje nespočet událostí, největší milník pro ni ovšem spočívá v setkání s Lilou, středobodem komplexního vesmíru, kde dívka bořící hradby pravidel a oplývající nesmírnou inteligencí rozšiřuje život malé Eleny o novou vlnu zvláštního souznění dvou duší. Lila zaujímá roli té zlobivější, odvážnější a chytřejší, alespoň ve vypravěččiných očích, ta však netuší, že ji její nejlepší kamarádka vnímá stejně. A tak jsou si vzájemně geniálními přítelkyněmi, aniž by si toho byly vědomy. Ačkoli není dne, kdy by mysl obou hrdinek nesužovala nezdolná touha trumfnout jedna druhou v počtu přečtených knih či školním prospěchu, vzniká mezi kamarádkami – soupeřkami pouto silnější než žár neapolského slunce. Od útlého věku společně překonávají nástrahy chudinské čtvrti, staví vzdušné zámky, píší a sní o kariéře spisovatelek, jež se v tehdejší době jeví jako přání téměř banálně nesplnitelné, dospívají a snaží se obstát v proměnlivém světě.

Čtení Geniální přítelkyně mne uvedlo do jakéhosi stavu sladkého opojení, kdy nepotřebujete knihu nutně prolétnout rychlostí blesku, ale každou stranu skutečně prožíváte, povalujete krásné věty na jazyku a máte pocit, že k zaslechnutí temperamentní italštiny z ulic brání jen klopýtnutí o tenkou hranici pojící realitu s fikcí. Elena Ferrante má ten styl psaní, jenž i do zcela prosté příhody vnese jistou poetičnost, ten, který mě nutil topit se hlouběji a hlouběji mezi stranami, ten, jímž by svedla poutavě převyprávět i nákupní seznam. No ne, vážně. Kniha si nehraje na složitě stavěné zápletky vrcholící obrovským „wow“, ale i tak jsem se místy nachytala, že čtu v napětí. Charakteristika postav je propracována výborně, každý účinkující má své místo a perfektně tak zapadá do hodinového strojku místní čtvrti. Elena mi v určitých momentech připomínala mě samotnou, což se mi mimochodem stalo v krátké době hned u dvou knih – ztotožnění s hlavními hrdinkami, naposledy u Fangirl. Ferrante s elegancí vykreslila silné emoce, místy jsem cítila běhat mráz po zádech, místy letělo mou hlavou „Ano, jo, přesně tenhle pocit znám!“. 
Geniální přítelkyně pro mě tak byla krásnou cestou a nemohu se dočkat, až opět zavítám do Neapole po boku Eleny a Lily v dalších pokračováních. Stále tápete, zdali ji otevřít a nechat se strhnout? Rozhodně ano!
You May Also Like

9 milých komentářů

 1. Skvelá recenzia! Túto knižku som si chcela prečítať veľmi dlhý čas, no zároveň som ju neustále odkladala. Aktuálne je už na ceste ku mne a ja sa neviem dočkať, kedy ju budem držat v rukách a pustím sa do nej :). Najmä po tvojej recenzii sa obzvlášť teším :).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to mám opravdovou radost, moc děkuji! :) Doufám, že se začteš a bude se ti líbit, mně zkrátka autorčin styl sedl a vtáhl mne do Neapole. Přeji příjemné čtení! :)

   Smazat
 2. Ty úplně kouzlíš se slovy, recenzi jsem přečetla jedním dechem :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Páni, tvá slova beru jako obrovskou poklonu a velmi si jich vážím, děkuji! :)

   Smazat
 3. Pěkná recenze i stránky, Barboro

  ctirad.fuchs@kosmas.cz

  OdpovědětSmazat
 4. Děkuju za tip! Přidávám si tvou stránku do oblíbených.. ráda hledám inspiraci na knihy jinde :)

  RIGHT HERE RIGHT NOW

  OdpovědětSmazat
 5. Ja som sa do Eleny Ferrante zamilovala už od prvej knižky, jej spôsob písania je geniálny, celé to, ako sa vlastne sama stala literárnou postavou... Asi to najlepšie, čo v dnešných rokoch vyšlo.

  OdpovědětSmazat
 6. Recenze se moc pěkně četla, knížka vypadá zajímavě :).

  TheBlondieTale

  OdpovědětSmazat

Vaše zpětná vazba mi pomáhá růst. ♥

Copyright © Barbora Voříšková 2020