S děsem v očích vyčkává pod ledem

by - března 05, 2017


Ke zrecenzování detektivního thrilleru z pera Roberta Bryndzy mne přivedly hned dvě okolnosti, první přišla v podobě emailu s nabídkou knižní spolupráce od nakladatelství Grada, zatímco druhá ztělesňovala mou nefalšovanou zvědavost, neboť spisovatelovo příjmení ocejchované nálepkou bestselleru zplodilo nejen překvapení, ale především notnou vlnu skepse pro mou mysl tak typickou. Posléze vyplulo na povrch, že až příliš česky znějící příjmí Bryndza získal Brit díky svému muži, s nímž žije na Slovensku, jež je nám z okolních států nejblíže nejen historií. A já, ač absolutně bez očekávání, byla detektivkou finálně velmi potěšena.

Ústa zkřivená v poslední němé prosbě, oči, jež nikdy více nespatří světlo našeho světa. Mladá prominentní aristokratka a milovnice bujarého života je souhrou náhod nalezena mrtvá v jižní části Londýna pod silnou vrstvou ledu. Případ, který má skutečně daleko k obyčejné vraždě, dostává na starost Erika Fosterová, původem Slovenka, svádějící boje s vnitřními démony, snažíc se zacelit krvácející ránu ztráty svého manžela. 

Čím více šlape Erika vrahovi na paty, tím blíže jí on samotný dýchá na krk. Hra, kde má společenský post nejvyšší kartu, ohrožuje Eričino postavení v případu a mocný hráč udělá vše, aby její pátrání překazil. Když je šéfinspektorka vyřazena z kola ven, začíná pátrat na vlastní pěst. Podaří se jí dokázat, že důkaz, jenž překládá, má mnohem větší hodnotu než zmanipulované policejní vyšetřování?

Příjemné překvapení, ne-li nadšení, tak bych shrnula své pocity vyvolané Dívkou v ledu. Ač detektivní příběhy nevyhledávám nejčastěji, záleží samozřejmě na náladě, tenhle mi padl do rukou ve správný čas a já si jej nepopsatelně užila. Již po pár minutách zaznamenaly mé zornice (pravá v její klasické asymetrii k levé, ano, stále se zjišťuje, proč jedna občasně převyšuje velikost druhé) značný úbytek stran. Bryndza disponuje příjemně chytlavým stylem psaní, nevynechává zábavně realistické dialogy a -díky bohu- nemarní čas tvořením hluchých míst, jež by čtenáře unudily k smrti. Výsledkem je působivá detektivka, která obstojně konkuruje svým sokyním.
Největší šmrnc příběhu přinášejí skvěle prokreslené postavy, nejsou ploché ani bezduché, autor jim vdechl život, díky čemuž stoupá nejen jejich uvěřitelnost, ale především lidskost, která čtenáři pomáhá při sžití s hlavními hrdiny, a zároveň do nich vnáší něco velmi osobního, citlivého, odrážejícího se nejvíce na Eričině osobnosti. Krom toho velmi trefně zobrazil povrchnost dnešní společnosti, byrokracii, odporné politické intriky, alarmující moc peněz i schopnost lidí udělat cokoli pro ovlivnění skutečnosti vyšetřování a pro získání své univerzální ,,pravdy".

Paradoxně poměrně stroze psaný text je jednou z hlavních předností této knihy, tudíž hledáte-li sofistikovaný děj plný brutálně nečekaných zvratů, složitě sáhodlouhých souvětí či jazykovou pestrost, budete nuceni poohlédnout se někde jinde. Dějová linka není prakticky ničím výjimečná, místy mírně předvídatelná, avšak jakási mrazivá chemie jiskřivého napětí v ní funguje parádně a to bohatě stačí k tomu, abyste od ní nechtěli odtrhnout zrak. Musím přiznat, že z jistých pasáží běhal chlad po zádech, ale celkovým dojmem na mne nakonec Dívka působí jako příjemná oddechovka, která zkrátka baví.

Robert Bryndza přivedl na trh svou detektivní prvotinu, jíž si vyšlápl slibnou cestu na vrcholy žebříčků. Dívka v ledu má nějaké ty mouchy, ne že ne, skrývá v sobě však jisté kouzlo. Uvidíme, jak velké úsilí vloží do nadcházejících dílů a zda první knihu trumfnou, nebo naopak nadšení kolem Eriky Fosterové propadne hlubinám zapomnění. Jestli vám ji doporučuji? Pokud hledáte poutavou detektivku s neústupnou hlavní hrdinkou (místy možná zbytečně arogantní) pro odpočinek po náročném dni, tak ano, Dívku v ledu mohu vřele doporučit.

A jak se líbila vám?

Dívka v Ledu / Robert Bryndza / Cosmopolis - Grada / 440 stran / 2016

You May Also Like

11 milých komentářů

 1. Taky se mi Dívka v ledu líbila, byla neskutečně čtivá a hlavní postavy jsem si nakonec oblíbila :-)

  OdpovědětSmazat
 2. To příjmení mě taky zmátlo:) teprve se na ní chystám..moc pěkná recenze:))

  OdpovědětSmazat
 3. To jsem asi jediná, kdo knihu ještě nečetl :D

  OdpovědětSmazat
 4. Knihu jsem nečetla, ale mám ji v to-read listu :)

  http://katiehoral.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 5. Knihu jsem precetl za tyden a druhy dil Nocni lov za dva dny. Dalsi skvela inspektorka ktera si nezada s mou oblibenou inspektorkou Kim(dalsi a trosku lepsi serie, zatim jen dva dily jsou) ktera vystupuje v Nemy krik(1.) a Dabelske hry(2.) Jestli se Vam Divka v ledu zalibila, tak tuto serii vrele doporucuji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, převeliké díky za tip! :) Dívka v ledu se mi četla opravdu rychle, na Noční lov jsem moc zvědavá.

   Smazat
 6. Konečně recenze, která mi něco dala.
  Nad Dívkou v ledu přemýšlím hodně dlouho, ale pořád jsem nenašla ten impuls, který by mě donutil si knihu sehnat. Určitě kniha zůstává na wishlistu. :)

  OdpovědětSmazat

Vaše zpětná vazba mi pomáhá růst. ♥

Copyright © Barbora Voříšková 2020