Recenze - Proč jsme se rozešli

by - června 16, 2016"Řeknu ti, proč jsme se rozešli, Ede. Napíšu ti to v tomhle dopise, celou pravdu o tom, co se stalo. A pravda je taková, že jsem tě zatraceně strašně moc milovala."

Všem nám jsou zajisté velmi známy americké romance středních škol, v nichž hrají hlavní roli dokonalí lidé, sportovní týmy, roztleskávačky, obrovské párty, lásky, podrazy, popularita a naproti tomu všemu stojí outsideři, neoblíbení jedinci, introverti. Min se řadí k těm druhým. Avšak pojmenování outsider je v jejím případě velice neobjektivní. Mohli bychom využívat slov "jiná" či "intelektuálka", jež s oblibou používají Edovi přátelé, ba i sám Ed, a stejně k ní žádný výraz pořádně nesedí. Možná by mohlo stačit "normální - inteligentní - fajn - holka". 

Jak už s největší pravděpodobností všichni pochopili, Ed je hvězda školy. A basketbalového týmu, překvápko, co? Ač Min raději než sledování vyrýsovaných, upocených, lopotících se těl na basketbalovém hřišti za přehnaně nadšeného skandování roztleskávaček v minisukních raději čte knihy, ač upřednostňuje chození do kina na filmové klenoty černobílých barev před vystavováním sebe sama na odiv během opileckých akcí po zápasech, ač všechny faktory rozdělují ji a basketbalovou superstar do dvou odlišných oddílů, zamilují se do sebe. 

Události však nabraly rychlý spád, během necelého měsíce jejich zážitků, dobrodružství, poznávání jeden druhého vše skončilo. Po boku Min jedeme dodávkou jejího nejlepšího kamaráda Ala a ji více, než váha krabice na jejím klíně, tíží vzpomínky ukryté uvnitř. Dvě zátky od láhví, lístek do kina na Gretu v divočině, vzkaz od Eda, na němž Min lpěla, avšak časem pro ni ztratil cenu, krabička od sirek, Edův úhloměr, Joanina kniha (to je Edova sestra, jen tak pro pořádek), ukradený cukr, hřebínek z motelu a všechno ostatní. Jedna krabice ukrývá všechny důvody, proč se rozešli. A jeden dopis vše vysvětluje.


Nevím proč, ale odnepaměti mě iritoval americký životní styl - středoškolský svět, týmy, královny a králové plesu, pomalu však začínám být alergická i na samotné názvy států nebo na přehnané vlastenectví. Jistě, moje věc, proč to píšu? Zmiňuji se o tom proto, že jakmile vidím knihu z takového prostředí, vyhýbám se jí jako čert kříži. Proč jsme se rozešli je výjimkou, velice milou výjimkou. Na letošním Světě knihy mne u stánku Albatrosu zaujala hned na první pohled, nakonec jsem si ji odnesla společně se Skleněným trůnem, který jsem zhltla jedním dechem a na nějž bude brzy recenze.

Co, respektive kdo, mi od samého začátku vadil, byl Ed. Jakási jeho povaha, ego, nabubřelost, s kterou se reprezentoval, už jen to, že počet jeho ex-přítelkyň dohromady nespočítáte ani na prstech všech lidských končetin, o něčem vypovídá. Ovšem měla jsem trpělivost snášet jeho chování, dokonce bych čekala, že Min dokáže z obyčejného slizkého basketbalisty vykouzlit charakterního mladého muže. Ale ne. Nakonec jsem byla ráda, že tenhle vztah nevydržel. Na úplném konci jsem k Edovi cítila naprosto čirý hněv.

Otevřeme-li knihu, nahlédneme zároveň do Mininy mysli a prožíváme celý proces psaní dopisu, jako bychom byli odesílatelé a adresáti zároveň. Společně s Min krůček po krůčku, věc za věcí, odhalujeme tajemství jedné (ne)obyčejné krabice plné emocí, milostných i bolestivých vzpomínek, od nichž se odvíjí celý příběh dvou mladých lidí, a díky dopisu, do něhož je celá kniha zformulována, zjišťujeme, jak krásný příběh protkaný úžasnými ilustracemi pro nás autor přichystal, i jaký byl hlavní důvod, proč se rozešli
Daniela Handlera můžeme znát pod jiným jménem, které nezní jinak než Lemony Snicket. Jeho známá Řada nešťastných příhod mnohým jistě napoví. Děj je psán zlehka, příjemně se čte, díky perfektním ilustracím Mairy Kalmanové bylo potěšením číst každou novou kapitolu. Po grafické stránce nemá kniha chybu, k obsahu mám menší výtky, vadil mi Ed, jeho parta a svůj odpor jsem již zmiňovala, avšak četba plula poklidně a styl mi sedl. 

Pokud nevíte, co číst v létě, zařaďte si Proč jsme se rozešli na svůj seznam. Máte-li rádi oddechové příběhy, romantiku v přiměřených dávkách, kapku dobrodružství a nevadí vám, když kniha nekončí slavným "A žili šťastně až do smrti", je tato kniha to pravé pro slunečné letní dny a čtení venku. No a milujete-li umění, nebudete moci přestat listovat tímto nádherným ilustrovaným pokladem.

                                                         80%

Proč jsme se rozešli / Daniel Handler / 368 stran / CooBoo


Četli jste tuto novinku od CooBoo? Líbí se vám zpracování? Jaké máte dojmy? Podělte se o své postřehy v komentářích! :)

You May Also Like

28 milých komentářů

 1. Furt jsem s knihou váhala, ale nalákala jsi mě. :) Skvělá recenze! :)

  OdpovědětSmazat
 2. Páni, to vydání je fakt parádní! :) Tvé recenze a fotky mě nikdy nepřestanou bavit, bezvadné! :)

  OdpovědětSmazat
 3. Ty tvoje fotky jsou krásné a navíc skvělá recenze. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Tedy musím říct že na první pohled mě kniha absolutně nezaujala, ale po přečtení recenze jsem ji zařadila na seznam :) Nejsem úplně člověk na knihy o lásce, když tam není něco navíc, ale tohle vypadá fakt zajímavě. Díky za tip! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsme dvě :) Já obecně na slaďárny moc nejsem, ale tahle kniha je v něčem trošku jiná. :)
   Já děkuji za milý komentář! :)

   Smazat
 5. Perfektní recenze. Kniha mě zaujala svým překrásným zpracováním, tak uvidím, jestli dám šanci i obsahu, protože takovéhle knihy obvykle nečtu...Léto si ale žádá i oddechovky :)
  Měj se překrásně
  PS: Ty fotky jsou božíííí!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zpracování je úžasné a pokud dáš šanci i obsahu, moc by mě zajímal tvůj názor. :) Ach ano, léto... :D
   I ty se měj překrásně :)
   PS: Obrovitánsky děkuju!!! :))

   Smazat
 6. Skvělá recenze, na knihu se určitě v budoucnu chystám. Ale - ty fotky jsou FAMÓZNÍ! Naprostá nádhera! Ukládám do složky s inspirativními a krásnými fotkami, o které nechci přijít :) Klobouk dolů :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ach, jsem jako na obláčku, skáču štěstím! :D :)
   Hrozně moc to pro mne znamená, děkuji, děkuji, děkuji ti mnohokrát! ♥♥♥

   Smazat
 7. Moc hezká recenze! :) Na knihu mám také zálusk, protože vypadá vážně dobře :)

  OdpovědětSmazat
 8. Proč jsme se rozešli si chci určitě přečíst. Už jen ty ilustrace k tomu lákají. Jen se k ní musím nejdříve dopracovat, prostě jako obvykle :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chápu, jako bych tě neznala :D

   Smazat
  2. Tohle mají společné asi všichni knihomolové :D Prostě je moc knih.

   Smazat
 9. Opravdu hodně se mi líbí obálka, ta zaujme na první pohled. A ani příběh nezní špatně.:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A když si knihu prolistuješ v knihkupectví, ty ilustrace se ti budou stoprocentně líbit taky :)

   Smazat
 10. Tuhle knížku si chci hrozně přečíst. Láká mě právě i svým grafickým zpracováním, což se mi vlastně u knížek od CooBoo stává skoro pořád :D
  Jinak moc hezký fotky a vlastně blog celkově :)

  OdpovědětSmazat
 11. Nádherné fotky a recenze!! :)
  Do knihy se asi pouštět nebudu, ale určitě si čtenářky/ čtenáře najde :)

  OdpovědětSmazat
 12. Parádní recenze :-) Nalákala si mě na super knihu :)

  OdpovědětSmazat
 13. Skvělá recenze a smekám před naprosto skvělými fotkami!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Na první pohled jsem si řekla "ne", už kdysi, podle názvu. Ale... možná proč ne. Už ta věta "A pravda je taková, že jsem tě zatraceně strašně moc milovala" teď ve mně vyjadřuje až nějak moc.

  OdpovědětSmazat

Vaše zpětná vazba mi pomáhá růst. ♥

Copyright © Barbora Voříšková 2020